«На службі Богу й Україні»
(160 років із дня народження Андрея Шептицького (1865–1944), церковного та громадського діяча, митрополита (предстоятеля) Української Греко-Католицької Церкви, мецената)
«Молитва за український нарід: «…з любов’ю до нього, а радше любові до Тебе наш Боже благаємо: прости йому всі провини, поправ всі його злі нахили, а скріпи добрі нахили; змилосердися над ним у всіх його потребах. Борони його перед усякою кривдою й несправедливістю ворогів. Зливай на нього безнастанно твоє щедре благословення».
/А. Шептицький/
Постать митрополита Андрея Шептицького в історії українського народу і його культура займає непересічне місце. 44 роки він вдало вів через шторми і бурі корабель УГКЦ. На різних етапах суспільно-політичного процесу першої половини 20 ст. він, як глава Церкви проявив себе мудрим і далекоглядним політичним діячем, меценатом української культури і високоморальною людиною, що заслуговує на святість.
Життя та діяльність митрополита Андрея Шептицького справили величезний вплив на розвиток Української Церкви. Він одним із перших серед ієрархів УГКЦ почав використовувати народну мову в спілкуванні з вірними, досягнув того, що Греко-Католицька Церква під його багаторічним проводом стала розгалуженою та впливовою інституцією, важливим консолідаційним чинником і духовною опорою в змаганнях за державність України.
Митрополит Шептицький походив з давнього українського роду. Він формувався як особистість і отримав всебічну освіту в багатонаціональній та мультирелігійній Австро-Угорській імперії. Після вступу до монастиря отців Василіян у Добромилі 1888 року прийняв чернече ім’я Андрей. Філософію та теологію студіював у Кракові, потім – право в Мюнхені. Після навчання отримав наукові ступені доктора теології та доктора філософії. У 1899 році його номіновано Станиславівським єпископом, а згодом у 1900-му – Галицьким митрополитом.
Напевно, не було жодної важливої ділянки суспільного життя, у якій би митрополит не брав активної участі. Він підтримував молодих українських митців, надаючи їм стипендії для здобуття освіти у найкращих навчальних закладах Європи. На кошти митрополита було придбано будівлю, де розмістилася художня школа відомого митця Олекси Новаківського. У 1905 році він заснував Український національний музей, придбавши для нього окреме приміщення. Завдяки піклуванню Шептицького в музеї зібрано одну з найбільших у Європі збірок іконопису. Він особисто подарував музеєві майже 10 тисяч предметів з приватного зібрання й утримував його на особисті кошти. Крім того, він підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар».
Митрополит займав також активну громадянську позицію в політичному житті тогочасної Галичини. Як Галицький митрополит він був депутатом Австрійського парламенту і Галицького сейму. Це давало йому змогу виступати перед урядом щодо підтримки українців у справі скріплення їхніх прав у державі. Підтримка Шептицьким Габсбургської монархії в Першій світовій війні стала причиною його арешту й ув’язнення під час російської окупації (1914–1917 рр.). Після війни він разом з греко-католицьким єпископатом підтримав створення Західноукраїнської Народної Республіки, проголошеної після розпаду Австро-Угорщини (1918 р.), а згодом у міжвоєнній Польській державі спрямовував свої зусилля та використовував дипломатичні зв’язки для забезпечення прав українців.
У міжвоєнний період митрополит Андрей продовжував роботу з розбудови Церкви. За його ініціативою було засновано Львівську греко-католицьку богословську академію (1928 р.). Цей навчальний заклад під керівництвом отця доктора Йосифа Сліпого мав перерости в повноцінний університет – на зразок вищих навчальних закладів Західної Європи.
Важливе місце у діяльності митрополита займала справа поєднання християнських Церков, повернення слов’янського сходу до єдності з Апостольським престолом. Протягом свого життя він підтримував контакти з тогочасними прихильниками унійного руху, як, наприклад, з російським філософом Володимиром Соловйовим, хорватським архієпископом Йосифом Штросмаєром, бельгійським архієпископом і кардиналом Мерсьє, відомим пропагандистом діалогу з Англіканською Церквою, німецьким богословом Максиміляном Саксонським – фахівцем у галузі східнохристиянських літургійних традицій. Митрополит сприяв розбудові Російської Греко-Католицької Церкви. З цією метою він двічі відвідав Росію (1907, 1912 рр.) та Білорусь. У березні 1917-го, отримавши від Папи Пія Х право на душпастирську діяльність серед католиків східного обряду на території Східної України та Росії, організував у Петрограді Синод Російської Католицької Церкви і призначив отця Леоніда Федорова екзархом для католиків візантійського обряду в Росії. Шептицький був також ініціатором Велеградських з’їздів, присвячених темам міжхристиянського порозуміння.
У тому ж екуменічному дусі митрополит запровадив низку реформ в УГКЦ з відновлення східнохристиянського духу. У 1906 році створено студитський монастир, який очолив брат митрополита Климентій Шептицький, у 1913-му — східну гілку отців Редемптористів. Були засновані й жіночі Чини сестер Студиток, Мироносиць тощо. У міжвоєнний час митрополит Андрей Шептицький відкрито засуджував релігійну політику польської влади щодо християн православної конфесії та відкритими листами виступав на їхній захист.
Діяльність митрополита в роки Другої світової війни, за визначенням парламенту Канади, «служить і служитиме незабутнім прикладом оборони засадничих людських прав, що є першим обов’язком людської спільноти».
Андрей Шептицький надавав жертовну поміч євреям у найтрагічніший час Голокосту. Ризикуючи власним життям, митрополит урятував близько півтори сотні євреїв, здебільшого дітей. Його пастирське послання «Не убий!» (листопад 1942-го) засуджувало насильницьке позбавлення життя будь-кого і з будь-яких мотивів. У листі до Папи Пія ХІІ український митрополит гостро засудив нацистську ідеологію і виступив на захист єврейського населення.
Митрополит Андрей Шептицький помер 1 листопада 1944 року й похований у крипті собору Святого Юра у Львові.
Відділ комплектування фонду
та інформаційно-бібліографічного обслуговування
Інформаційний список літератури
1. Шептицький А. Не хочемо чужої культури, хочемо жити своєю! : До 140-річчя від дня народження Андрея Шептицького / А. Шептицький ; упоряд. і передм. М. Косіва. – Львів : Логос, 2005. – 72 с.
2. Шептицький А. Пастирські послання : документи і матеріали 1899–1944 : [збірник : в 4 кн.]. Т. 3 1939–1944 / митрополит Андрей Шептицький ; редкол.: С. Гринчишин та ін. ; упоряд.: О. Гайова, Р. Тереховський ; пер. Р. Тереховський ; Постуляція для справи беатифікації і канонізації слуги Божого Андрея Шептицького, Рим-Львів ; Центр. держ. іст. архів України, Львів. – Львів : Артос, 2010. – XXХI, 826 с.
3. Шептицький А. (Митрополит). Наша державність / Андрей Шептицький ; упоряд. В. Зінько. – Львів ; Жовква : Місіонер, 2015. – 79 с.
4. Шептицький А. (Митрополит). Як будувати Рідну Хату... / Андрей Шептицький ; упоряд.: Р. Тереховський, Р. Хрін, О. Гайова. – Львів : Гердан, 2003. – 48 с.
***
5. Андрей Шептицький : [основні напрями діяльності] / за методичними рекомендаціями Інституту національної пам'яті // Історія України. – 2016. – № 6. – С. 5–11.
6. Баб'як А. Подвиг Митрополита Шептицького / Августин Баб'як // Вільне життя. – 2014. – 31 жовт. (№ 88). – С. 5.
7. Базилевич А. М. Введення у твори Митрополита Андрея Шептицького / Анатоль Базилевич. – Торонто : [б. в.], 1965. – 237 с.
8. Барило О. А. Ідеї національного виховання у спадщині А. Шептицького (IV–V періодів розвитку педагогіки в Україні) / Барило О. А. // Проблеми національно-патріотичного виховання: історичний та психолого-педагогічний аспекти : збірник тез наукових робіт учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (до 125-річчя від дня народження Йосипа Сліпого), місто Тернопіль, 23 лютого 2017 р. / уклад.: В. С. Мисик, І. Ф. Янюк, Т. Г. Дідух [та ін.]. – Тернопіль : ТОКІППО, 2017. – С. 56–57. – Бібліогр. наприкінці ст.
9. Басараб В. І. Державотворча концепція та національно-патріотичні ідеї митрополита Андрея Шептицького : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра іст. наук : 07.00.01 – історія України / Басараб Володимир Ілліч ; Ужгородський нац. ун-т. – Ужгород, 2019. – 20 с.
10. Безпалько У. Деякі аспекти унійної діяльності митрополита Андрея Шептицького на початку ХХ ст. / Уляна Безпалько // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2013. – Вип. 1, ч. 1. – С. 104–109. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3955. – Бібліогр. в кінці ст.
11. Безпалько У. Митрополит Андрей Шептицький та російські греко-католики: тенденції і особливості взаємин на прикладі співпраці з Іваном Дейбнером [Текст] : 1902–1907 рр. / Уляна Безпалько // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2011. – Вип. 2. – С. 137–142. – Біліогр. в кінці ст.
12. Безпалько У. Унійна діяльність Митрополита Андрея Шептицького: теоретико-методологічні аспекти [Текст] / Уляна Безпалько // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С.24–28.
13. Берест І. Діяльність Андрея Шептицького в роки Першої світової війни / І. Берест, Р. Берест // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2015. – Вип. 2, ч. 3. – С. 93–98.
14. Бернадський Б. В. Правознавство під прицілом спецслужби : [справа А. Шептицького] / Б. В. Бернадський // Українське правознавство в антропологічному вимірі та європейському правовому просторі: історія, сучасність, перспективи : до 70-річчя Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України : матеріали XL Міжнародної історико-правової конференції 30 травня – 2 червня 2019 р. м. Умань / редкол.: І. Б. Усенко, А. Ю. Іванова, В. Є. Кириченко [та ін.]. – Київ ; Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. – С. 166–174. – Бібліогр. наприкінці ст.
15. Бернштам В. Медаль митрополита Андрея Шептицького / Владимир Бернштам // Нумізматика і фалеристика. – 2016. – № 4. – С. 28–29. – Библиогр. в конце ст.
16. Бистрицька Е. Державницька позиція А. Шептицького напередодні і під час першої світової війни / Елла Бистрицька // Державник, мислитель,богослов : матеріали міжнар. наук. конф., присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / За заг. ред. В.Сергійчука. – К. : Укр. Вид. Спілка, 2005. – С. 22–44. – Бібліогр. наприкінці ст.
17. Бистрицька Е. Митрополит Галицький Андрей Шептицький і східна політика Ватикану в контексті відносин Святого Престолу з Росією і СРСР першої половини ХХ ст. / Елла Бистрицька // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 81–89.
18. Бистрицька Е. Участь митрополита А. Шептицького у суспільно-політичному житті Галичини початку ХХ ст. / Е. Бистрицька // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2005. – Вип. 1. – С. 68–74.
19. Бистрицька Е. Юрисдикційні повноваження митрополита А. Шептицького в Росії в контексті уніоністичних проектів та російсько-ватиканських відносин початку ХХ ст. / Елла Бистрицька // Україна і Ватикан в контексті культурно-цивілізаційного діалогу: історія і сучасність / ред.: П. Яроцький, Л. Филипович, С. Кияк, О. Недавня. – Київ : [б. в.], 2009. – С. 218–224. – (Серія наукових збірників ; Вип. 3). – Ббіліогр. в кінці ст.
20. Білик Н. Митрополит Андрей Шептицький у рецепції Богдана Лепкого / Надія Білик // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С.173–175.
21. Бліндер Н. Андрей Шептицький і Український Католицький Союз / Наталя Бліндер // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2013. – Вип. 1, ч. 2. – С. 108–112. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/4234. – Бібліогр. в кінці ст.
22. Бліндер Н. Періодичні видання Східної Галичини як джерело з історії Українського Католицького Союзу у 30-х р.р. ХХ ст. / Наталя Бліндер // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2014. – Вип. 1, ч. 2. – С. 198–201.
23. Бліхар В. Християнські принципи розвитку суспільного життя у творчій спадщині Андрея Шептицького / В. Бліхар // Мандрівець. – 2007. – № 1. – С. 69-73.
24. Боляновський А. Між християнською мораллю і нелюдським злом (реакція Митрополита Андрея Шептицького на окупаційну політику націонал-соціалістичної Німеччини в Галичині у 1941–1944 рр.: від формальної лояльності до критики і протестів) / Андрій Боляновський // Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі : матеріали міжнародної наукової конференції пам'яті Митрополита Андрея Шептицького, 30 листопада – 1 грудня 2015 року, м. Київ / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, Центр європейських гуманітарних досліджень, Асоціація єврейських організацій та общин (ВААД) України ; [за ред. Л. Фінберга]. – Київ : Дух і Літера, 2016. – С. 7–70. – Бібліогр. в кінці ст.
25. Васильків Е. Передбачення блаженного Митрополита Андрея Шептицького: "Україна звільниться від свого упадку та стане могутньою державою" : [до 150-річчя від дня народження] / Емілія Васильків // Нова Тернопільська газета. – 2015. – 5–11 серп. (№ 29). – С. 6.
26. Вегеш М. Екуменізм Митрополита Андрея Шептицького / Микола Вегеш // Україна–Європа–Світ. – 2019. – Вип. 23. – С. 72–96. – Бібліогр. в кінці ст.
27. Велетень у змаганнях за єдність церков і державність [Текст]. – [Україна] : [б. в.], [199?]. – 369 с.
28. Вихрущ А. В. Розумове виховання в педагогічних системах Андрея Шептицького і Йосифа Сліпого / Вихрущ А. В. // Проблеми національно-патріотичного виховання: історичний та психолого-педагогічний аспекти : збірник тез наукових робіт учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (до 125-річчя від дня народження Йосипа Сліпого), місто Тернопіль, 23 лютого 2017 р. / уклад.: В. С. Мисик, І. Ф. Янюк, Т. Г. Дідух [та ін.]. – Тернопіль : ТОКІППО, 2017. – С. 140–142. – Бібліогр. наприкінці ст.
29. Волік Н. Вплив Митрополита Галицького Андрея Шептицького на становлення Української Греко-Католицької Церкви в Канаді наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. / Надія Волік // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 117–123.
30. Гайковський М. Похорон митрополита Андрея Шептицького / М. Гайковський // Людина і світ. – 2004. – № 10. – С. 16–24.
31. Гедз В. Церковне життя на території окупованої України / В. Гедз // Історія України. Шкільний світ. – 2011. – № 18. – С. 6–12. – Продовж. Поч.: № 17. – Бібліогр, в кінці ст.
32. Гелитович М. Роль митрополита Андрея Шиптицького у збереженні українського іконопису / Марія Гелитович // Пам'ятки України. – 2013. – № 12. – С. 14–23. – Бібліогр. в кінці ст.
33. Гентош Г. Митрополит Шептицький, 1923–1939 : випробування ідеалів : [монографія] / Ліліана Гентош ; Центр досліджень історії України ім. П. Яцика Канадського ін-ту укр. студій Альбертського ун-ту. – Львів : ВНТЛ-Класика, 2015. – 586 с.
34. Гентош, Л. Митрополит Андрей Шептицький як засновник і меценат Національного музею у Львові: засади діяльності, пріоритети розвитку та історична спадщина / Ліліана Гентош // Краєзнавство. – 2016. – № 1/2. – С. 212–220. – Бібліогр. в кінці ст.
35. Герета І. Українська греко-католицька церква та українська культура / І. Герета // Релігія і церква в національному відродженні України. – 1993. – С. 15-21.
36. Гірняк С. Лексичні особливості пастирських послань Митрополита Андрея Шептицького / Світлана Гірняк // Парадигма sacrum & profanum у літературі та культурі. – 2012. – Вип. 6. – С. 115–121. – Бібліогр. в кінці ст.
37. Гладка Г. Проблема релігійної єдності України в унійно-екуменічній діяльності митрополита Андрея Шептицького / Галина Гладка // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 1999. – Вип. 9. – С. 37–40. – Бібліогр. наприкінці ст.
38. Головин, Б. Митрополит Андрей Шептицький – благодійник "Просвіти" / Б. Головин // Збірник праць Тернопільського міського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка. – 2006. – Т. 2 : Національно-визвольні змагання українського народу у ХХ ст. – С. 88–99.
39. Горак Р. Увійди в радість мою : есеї про Метрополита Андрея Шептицького : скорочено / Роман Горак // Дзвін. – 2019. – № 1. – С. 21–86. – Продовж. Поч.: № 1.
40. Греченюк Н. Культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / Надія Греченюк // Україна–Європа–Світ. – 2013. – Вип. 12. – С. 272–275. – Бібліогр. в кінці ст.
41. Григорчук, М. Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького на тлі його епохи / Микола Григорчук // Київ. – 2020. – № 11/12. – С. 164–176.
42. Грищенко Ю. Ідеї практичного екуменізму в поглядах митрополита Андрея Шептицького / Юрій Грищенко // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2001. – Вип. 12. – С. 96–100. – Бібліогр. в кінці ст.
43. Дванадцять листів о. Андрея Шептицького до матері / упоряд. Г. Меріам-Лужницький. – Львів : Світ, 1994. – 80 с.
44. Державник, мислитель,богослов : матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / за заг. ред. В.Сергійчука. – Київ : Українська Видавнича Спілка, 2005. – 216 с.
45. Диміцький М. З поучень Митрополита Андрея про мораль і культуру як основних чинників у побудові держави / М. Диміцький // Альманах Українського Народного Союзу на рік 1996. – 1996. – С. 146–151.
46. Досвід Митрополита Андрея Шептицького для сучасних реформ в Україні : [учнівський проект-дослідження економічної (бізнесової) діяльності] // Географія та економіка в рідній школі. – 2017. – № 5. – С. 28–34. – Бібліогр. в кінці ст.
47. З пастирського листа Митрополита Шептицького до вірних Львівської та Кам"янецької єпархій 27 січня 1901 року // Історичний календар. 2001. – 2001. – Вип. 7. – С. 36–41.
48. Забитівська А. Основник і добродій Національного музею у Львові : до 150-річчя Митрополита Андрея Шептицького / Ангеліна Забитівська // Дзвін. – 2015. – № 1. – С. 100–110. – Бібліогр. в кінці ст.
49. Задорожний М. П. Бізнес-школа Митрополита Андрея Шептицького / М. П. Задорожний // Географія та економіка в рідній школі. – 2016. – № 2. – С. 2–5.
50. Зіньковський Т. Екуменічна діяльність Андрея Шептицького / Тарас Зіньковський // Українська Греко-Католицька Церква в історії та сучасних процесах розвитку українського суспільства : до 420-ліття укладення Берестейської унії, 70-ліття Львівського "псевдосбору" 1946 р. : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Тернопіль, 21-22 квітня 2016 р.) / за заг. ред.: Е. Бистрицької, А. Колодного, П. Яроцького. – Тернопіль : Вектор, 2016. – С. 274-280. – Бібліогр. в кінці ст.
51. Іваник О. Митрополит А.Шептицький і розвиток освіти в Галичині першої половини ХХ століття / О. Іваник // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2004. – Вип. 1. – С. 112–117.
52. Іваник О. Роль митрополита Шептицького в організації музейної справи в Галичині (перша половина ХХ ст.) / О. Іваник // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2004. – Вип. 2. – С. 81–85.
53. Ідзьо В. С. Митрополит Андрій Шептицький у Росії: Курське ув'язнення митрополита / В. С. Ідзьо // Науковий Вісник Українського Історичного Клубу. – 1999. – Т.ІІІ. – С. 72–77.
54. Ісаєї П. Митрополит Андрей Шептицький / П. Ісаєї // Яворівська земля: Яворівщина і Краковеччина. – 1984. – С. 624–642.
55. Кекош О. М. Просвітницька діяльність митрополита Андрея Шептицького в контексті духовного становлення сучасної молоді / О. М. Кекош // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Педагогіка. – 2013. – № 1. – С. 25–30. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3563. – Бібліогр. в кінці ст.
56. Кисельов О. С. Екуменічні ідеї митрополита Андрея Шептицького / О. С. Кисельов // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. – 2003. – Вип. 54/55. – С. 47–48.
57. Кіндрат К. Андрей Шепттицький – праведник України / Кирило Кіндрат, Вадим Кіндрат // Наукові записки Національного університету "Острозька академія" / редкол.: Пасічник І. Д., Жуковський В. М., Біленко Т. І. [та ін.]. – Острог : Національний університет "Острозька академія", 2002. – Т. VI : Християнські цінності: історія і погляд у третє тисячоліття. – С. 26–31. – Бібліогр. наприкінці ст.
58. Климчак М. Листи Митрополита Андрея Шептицького та його подорожі до Америки [Текст] / М. Климчак // Визвольний шлях. – 2006. – № 11. – С. 122–127.
59. Косів М. Читаючи Андрея Шептицького / Михайло Косів // Дзвін. – 2011. – № 1. – С. 111–115.
60. Костенко Т. Василь Стефаник: листи до Шептицького / Тетяна Костенко // Літературна Україна. – 2021. – 8 трав. (№ 9). – С. 1, 3.
61. Костецька М. Андрей Шептицький / Марія Костецька // Історія +. – 2015. – № 7. – С. 8–9.
62. Кралюк П. Погляди Андрея Шептицького на владу та державу / П. Кралюк // Визвольний шлях. – 2006. – № 12. – С. 6–9.
63. Красівський О. Митрополит Андрей Шептицький і його роль в українському державотворенні (1918–1919) / О. Красівський // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2005. – Вип. 2. – С. 135–139.
64. Крупа Л. Аналіз ставлення митрополита Андрея Шептицького до діяльності українського підпілля та збройних формувань - УВО, ОУН, СС "Галичина" / Л. Крупа // Збірник праць Тернопільського міського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка. – 2006. – Т. 2 : Національно-визвольні змагання українського народу у ХХ ст. – С. 160–176.
65. Крупа Л. Відносини митрополита Андрея Шептицького з українською Центральною Радою та Гетьманом П. Скоропадським 1917–1918 рр. / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 3. – С. 62–64.
66. Крупа Л. Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця ХІХ – першої половини XX століття = The influence of metropolitan Andrey Sheptytsky on the modern cultural life and enlightment of Halychyna in the late XIX-th, early XX-th centuries / Любомир Крупа // Українська історична біографістика: забуте і невідоме. – 2005. – Ч. 1. – С. 101–116. – Бібліогр. в кінці ст.
67. Крупа Л. Діяльність митрополита Андрея Шептицького у здобутті та розбудові української держави у першій половині ХХ ст. / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 1999. – Вип. 8. – С. 14-19. – Бібліогр. наприкінці ст.
68. Крупа Л. Екуменічні ідеї Митрополита Андрея Шептицького – спроба духовно та фізично об"єднати українську націю / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 2. – С. 90–93.
69. Крупа Л. Намагання Митрополита Шептицького у 1899–1944 роках за допомогою екуменізму духовно та фізично об'єднати українську націю / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2000. – Вип. 11. – С. 122–125. – Бібліогр. в кінці ст.
70. Крупа Л. Створення та діяльність закладів для сиріт під патронатом митрополита Андрея Шептицького / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 1. – С. 73–76.
71. Крупа Л. Участь митрополита Андрея Шептицького в українсько-польських відносинах у 1918–1944 роках / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2000. – Вип. 10. – С. 95–106. – Бібліогр. в кінці ст.
72. Крупа М. До Святої Землі! : до 110-ї річниці виходу в світ літописної книги "Як то Русь ходила слідами Данила" про перше паломництво галицьких українців до Святої Землі під проводом Андрея Шептицького / Марія Крупа // Літературний Тернопіль. – 2017. – № 2. – С. 112–118.
73. Крупник Л. Дискредитація митрополита Андрея Шептицького та УГКЦ як практика радянської влади / Любов Крупник // Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі : матеріали міжнародної наукової конференції пам'яті Митрополита Андрея Шептицького, 30 листопада – 1 грудня 2015 року, М. Київ / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, Центр європейських гуманітарних досліджень, Асоціація єврейських організацій та общин (ВААД) України ; [за ред. Л. Фінберга]. – Київ : Дух і Літера, 2016. – С. 111–121. – Бібліогр. в кінці ст.
74. Кулик Н. Слуга Божий : [до 150-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького] / Наталія Кулик // Освіта України. – 2015. – 23 листоп. (№ 47). – С. 14–15.
75. Курляк І. Андрей Шептицький як меценат національної освіти [Текст] / І. Курляк, С. Лаба // Сучасне українське виховання. – 1997. – С. 50–54. – Бібліогр. в кінці ст.
76. Левицький М. Провокативне видання : [книга владики Григорія Хомишина "Два Царства", виступ проти Митрополита Шептицького, звинувачення в націоналізмі] / Мирослав Левицький // Дзвін. – 2017. – № 2. – С. 137–144.
77. Лесюк М. Митрополит Андрей Шептицький – знавець гуцульського діалекту / Микола Лесюк // Вісник Прикарпатського університету. Філологія (мовознавство). – 2008. – Вип. 19/20. – С. 104–109. – Бібліогр. в кінці ст.
78. Лучків Л. Андрей Шептицький – світло любові : до 70-х роковин відходу у вічність / Лариса Лучків // Вільне життя. – 2014. – 14 листоп. (№ 92). – С. 5.
79. Максимець Б. В. Во славу Митрополита Андрея : година пам'яті до 150-річчя від дня народження Андрея Шептицького / Максимець Б. В. // Історія та правознавство. Позакласна робота. – 2015. – № 7. – С. 12–25. – Бібліогр. в кінці ст.
80. Марчук В. В. Національно-культурні та церковно-релігійні ініціативи Митрополита Андрея Шептицького на початку ХХ ст. / В. В. Марчук // Історія в середніх і вищих навчальних закладах України. – 2005. – № 10. – С. 25–28.
81. Марчук Л. "Ніколи нічого не робіть, що не в інтересах українського народу"... : [Андрей Шептицький] / Лариса Марчук // Віче. – 2015. – № 13. – С. 64–65.
82. Метрополія Нью-Йорку слузі божому Андреєві у п'ятидесятиріччя його смерти / ред. М. Галів. – Нью-Йорк : б.в., 1996. – 80 с.
83. Митрополит Андрей Шептицький у документах радянських органів державної безпеки (1939–1944 рр.) / редкол.: С. Богунов, Г. Боряк, С. Кокін та ін. – Київ : Укр. Вид. Спілка, 2005. – 480 с.
84. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944 Т. 1. Церква і церковна єдність: / гол.ред. А. Кравчук. – Львів : Свічадо, 1995. – 524 с.
85. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 2. Церква і суспільне питання. Кн.1. Пастерське вчення та діяльність / за. ред. А. Кравчука. – Львів : Місіонер, 1998. – 572 с.
86. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 2. Церква і суспільне питання. Кн. 2. Листування / За. ред. А.Кравчука. – Львів : Місіонер, 1999. – 525 с.
87. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 3. Митрополит Андрей Шептицький і греко-католики в Росії. Кн.1. Документи і матеріяли, 1899–1917 / Упоряд. Ю.Аввакумов, О.Гайова. – Львів : Вид-во УКУ, 2004. – 924 с.
88. Мотичак М. Андрей Шептицький: будівничий, князь, лідер! / Микола Мотичак // Історія в школі. – 2017. – № 3/4. – С. 45–48.
89. Мотичак М. Митрополит Андрей Шептицький в контексті національно-патріотичного виховання в Україні / Микола Мотичак, Анастасія Микитюк // Історія в школі. – 2017. – № 3/4. – С. 26–34. – Бібліогр. наприкінці ст.
90. Мотичак М. Фінансово-економічна діяльність митрополита Андрея Шептицького як основа структурної перебудови економіки України / Микола Мотичак. Яна Микитюк // Історія в школі. – 2017. – № 7/8. – С. 5–11. – Бібліогр. наприкінці ст.
91. Опалко Н. І. Андрей Шептицький і національне відродження Галичини / Н. І. Опалко // Матеріали регіональної наукової конференції "Проблеми національного відродження України" / відп. ред. О. В. Огир. – Тернопіль : ТДПІ : [Сфінкс], 1991. – С. 112–114.
92. Опалко Н. І. Митрополит Андрей: меценат, просвітитель / Надія Опалко. – Тернопіль : Підруч. & посіб., 1999. – 64 с. – (Видатні діячі духовної культури України).
93. Павличко Я. Лист Іларіона Свєнціцького до митрополита Андрея Шептицького [Текст] / Я. Павличко // Пам'ятки України: історія та культура. – 2008. – № 2. – С. 103-105.
94. Панченков А. Митрополит Андрей Шептицький: мовна особистість і педагогічний талант : до 150-річчя із дня народження / А. Панченков // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2015. – № 7/8. – С. 10–11.
95. Пелех В. Мій святий працедавець / о. Володимир Пелех. – С. 89–126. – Додаток до докторської праці під заголовком "П'ять Владик Шептицьких в Українській Церкві".
96. Перун М. Митрополит Андрей Шептицький і Пласт : до 100-ліття українського скавтінгу / Михайло Перун // Пластовий шлях. – 2012. – № 1. – С. 54.
97. Петровський О. М. Митрополит УГКЦ Андрей Шептицький – меценат української образотворчої культури / Петровський О. М. // Тернопіль і Тернопільщина в особах, подіях, документах : збірник наукових статей та тез І Регіональної науково-практичної конференції приуроченої до дня заснування м. Тернополя, 25 квіт. 2017 р. / Тернопільський обласний комунальний ін-т післядипломної педагогічної освіти ; [редкол.: О. М. Петровський, Б. Б. Буяк, В. С. Мисик та ін.]. – Тернопіль : [ТОКІППО], 2017. – С. 5–6. – Бібліогр. в кінці ст.
98. Свередюк У. Митрополит Андрей Шептицький і Тернопільщина : до 150-річчя з дня народження / Уляна Свередюк // Вільне життя. – 2015. – 24 лип. (№ 59). – С. 5.
99. Сергійчук В. Величний патріарх і великий українець : до 150-річчя від дня народження Андрея Шептицького / В. Сергійчук // Народна творчість та етнологія. – 2015. – № 4. – С. 7–21. – Бібліогр. в кінці ст.
100. Сергійчук В. Українські державники: Андрей Шептицький / Володимир Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2015. – 440 с.
101. Сливка П. Знову відмовили Україні : [матеріал про відмову єврейського меморіалу "Яд Вашем" надати статус Праведника народів світу Андрею Шептицькому] / Павло Сливка // Вільне життя. – 2020. – 13 трав. (№ 36). – С. 4.
102. Смітюх Т. Тематика ділових листів-послань Андрея Шептицького [Текст] / Тетяна Смітюх // Vivat Academia. – 2003. – С. 34–35.
103. Споєний рукою самого Христа : до 70-річчя від дня смерті Андрея Шептицького // Гетьман. – 2015. – № 2. – С. 36–37.
104. Старка В. Духовна спадщина Андрея Шептицького як джерело вивчення повсякденного життя західноукраїнського селянства у 1939–1946 рр. / Володимир Старка // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 50–53.
105. Стех Я. Роздуми про митрополита Андрея Шептицького : на тлі творчості о. д-ра Августина Баб'яка / Ярослав Стех // Вільне життя. – 2012. – 30 листоп. (№ 95). – С. 5.
106. Стоколос Н. Коли митрополитові залишалось 44 дні життя... : до 60 річчя від дня смерті митрополита А. Шептицького / Н. Стоколос // Людина і світ. – 2004. – №9. – С. 20–26.
107. Теслюк А. Роль Митрополита А. Шептицького у формуванні національної і громадянської свідомості / Андрій Теслюк // Державник, мислитель,богослов : матеріали Міжнародної наук. конф., присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / За заг. ред. В.Сергійчука. – Київ : Укр. Вид. Спілка, 2005. – С. 45–53. – Бібліогр. наприкінці ст.
108. Тихий Б. Митрополит Андрей Шептицький та Бережанська земля : до 115-ліття першої канонічної візитації митрополита / Богдан Тихий // Українська Греко-Католицька Церква в історії та сучасних процесах розвитку українського суспільства : до 420-ліття укладення Берестейської унії, 70-ліття Львівського "псевдосбору" 1946 р. : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Тернопіль, 21–22 квітня 2016 р.) / за заг. ред.: Е. Бистрицької, А. Колодного, П. Яроцького. – Тернопіль : Вектор, 2016. – С. 268–273. – Бібліогр. в кінці ст.
109. Тожецький Р. Митрополит Андрей Шептицький / Ришард Тожецький // Ковчег. – 1993. – Ч. 1. – С. 109–121.
110. Тожецький Р. Митрополит Андрій Шептицький і національні проблеми / Ришард Тожецький // Варшавські українознавчі записки. – 1989. – Зошит 1. – С. 194–206.
111. Федунь М. Твори Андрея Шептицького в контексті української літератури / М. Федунь // Слово і час. – 2005. – № 7. – С. 56–60.
112. Футала В. Відображення в історичній літературі суспільної місії греко-католицької церкви у 1920–1930-х рр. / Василь Футала // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2012. – Вип. 1. – С. 253–258. – Бібліогр. в кінці ст.
113. Цяпута М. Митрополит Андрей Шептицький в громадсько-політичному та освітньому житті Галичини першої половини ХХ століття / М. Цяпута // Магістерський науковий вісник Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. – 2018. – Вип. 30. – С. 106–108. – Бібліогр. в кінці ст.
114. Черемшинська Р. Андрей Шептицький: "Я так люблю вас, моїх українців, що радо поклав би за вас серце й душу" : [до 150-річчя від дня народження] / Романна Черемшинська, Остап Черемшинський // Вільне життя. – 2015. – 28 серп. (№ 69). – С. 5.
115. Шеремета О. Екуменізм як етична ідея А. Шептицького / О. Шеремета // Філософська думка. – 2007. – № 1. – С. 60-68.
116. Штогрин І. Вплив церковно-релігійного чинника на процес встановлення дипломатичних відносин між Святим Престолом і Українською Народною Республікою (1919–1920 рр.) / Іван Штогрин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2016. – Вип. 1, ч. 2. – С. 27–34. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/6707/1/Shtohryn.pdf. – Бібліогр. в кінці ст.
117. Штогрин І. Дипломатична діяльність А. Шептицького в контексті захисту державотворчих прагнень України (1919–1923рр.) / Іван Штогрин // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 133–137.
Список підготувала І. В. Беновська,
Липень 2025 р., 117 джерел