«На службі Богу й Україні»
(160 років із дня народження Андрея Шептицького (1865–1944), церковного та громадського діяча, митрополита (предстоятеля) Української Греко-Католицької Церкви, мецената)

 

Sheptyckuj 25«Молитва за український нарід: «…з любов’ю до нього, а радше любові до Тебе наш Боже благаємо: прости йому всі провини, поправ всі його злі нахили, а скріпи добрі нахили; змилосердися над ним у всіх його потребах. Борони його перед усякою кривдою й несправедливістю ворогів. Зливай на нього безнастанно твоє щедре благословення».
/А. Шептицький/

 

Постать митрополита Андрея Шептицького в історії українського народу і його культура займає непересічне місце. 44 роки він вдало вів через шторми і бурі корабель УГКЦ. На різних етапах суспільно-політичного процесу першої половини 20 ст. він, як глава Церкви проявив себе мудрим і далекоглядним політичним діячем, меценатом української культури і високоморальною людиною, що заслуговує на святість.

   sheptytskyy 2Життя та діяльність митрополита Андрея Шептицького справили величезний вплив на розвиток Української Церкви. Він одним із перших серед ієрархів УГКЦ почав використовувати народну мову в спілкуванні з вірними, досягнув того, що Греко-Католицька Церква під його багаторічним проводом стала розгалуженою та впливовою інституцією, важливим консолідаційним чинником і духовною опорою в змаганнях за державність України.
   Митрополит Шептицький походив з давнього українського роду. Він формувався як особистість і отримав всебічну освіту в багатонаціональній та мультирелігійній Австро-Угорській імперії. Після вступу до монастиря отців Василіян у Добромилі 1888 року прийняв чернече ім’я Андрей. Філософію та теологію студіював у Кракові, потім – право в Мюнхені. Після навчання отримав наукові ступені доктора теології та доктора філософії. У 1899 році його номіновано Станиславівським єпископом, а згодом у 1900-му – Галицьким митрополитом.
   Напевно, не було жодної важливої ділянки суспільного життя, у якій би митрополит не брав активної участі. Він підтримував молодих українських митців, надаючи їм стипендії для здобуття освіти у найкращих навчальних закладах Європи. На кошти митрополита було придбано будівлю, де розмістилася художня школа відомого митця Олекси Новаківського. У 1905 році він заснував Український національний музей, придбавши для нього окреме приміщення. Завдяки піклуванню Шептицького в музеї зібрано одну з найбільших у Європі збірок іконопису. Він особисто подарував музеєві майже 10 тисяч предметів з приватного зібрання й утримував його на особисті кошти. Крім того, він підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар».
   Митрополит займав також активну громадянську позицію в політичному житті тогочасної Галичини. Як Галицький митрополит він був депутатом Австрійського парламенту і Галицького сейму. Це давало йому змогу виступати перед урядом щодо підтримки українців у справі скріплення їхніх прав у державі. Підтримка Шептицьким Габсбургської монархії в Першій світовій війні стала причиною його арешту й ув’язнення під час російської окупації (1914–1917 рр.). Після війни він разом з греко-католицьким єпископатом підтримав створення Західноукраїнської Народної Республіки, проголошеної після розпаду Австро-Угорщини (1918 р.), а згодом у міжвоєнній Польській державі спрямовував свої зусилля та використовував дипломатичні зв’язки для забезпечення прав українців.
   У міжвоєнний період митрополит Андрей продовжував роботу з розбудови Церкви. За його ініціативою було засновано Львівську греко-католицьку богословську академію (1928 р.). Цей навчальний заклад під керівництвом отця доктора Йосифа Сліпого мав перерости в повноцінний університет – на зразок вищих навчальних закладів Західної Європи.
   Важливе місце у діяльності митрополита займала справа поєднання християнських Церков, повернення слов’янського сходу до єдності з Апостольським престолом. Протягом свого життя він підтримував контакти з тогочасними прихильниками унійного руху, як, наприклад, з російським філософом Володимиром Соловйовим, хорватським архієпископом Йосифом Штросмаєром, бельгійським архієпископом і кардиналом Мерсьє, відомим пропагандистом діалогу з Англіканською Церквою, німецьким богословом Максиміляном Саксонським – фахівцем у галузі східнохристиянських літургійних традицій. Митрополит сприяв розбудові Російської Греко-Католицької Церкви. З цією метою він двічі відвідав Росію (1907, 1912 рр.) та Білорусь. У березні 1917-го, отримавши від Папи Пія Х право на душпастирську діяльність серед католиків східного обряду на території Східної України та Росії, організував у Петрограді Синод Російської Католицької Церкви і призначив отця Леоніда Федорова екзархом для католиків візантійського обряду в Росії. Шептицький був також ініціатором Велеградських з’їздів, присвячених темам міжхристиянського порозуміння.
   У тому ж екуменічному дусі митрополит запровадив низку реформ в УГКЦ з відновлення східнохристиянського духу. У 1906 році створено студитський монастир, який очолив брат митрополита Климентій Шептицький, у 1913-му — східну гілку отців Редемптористів. Були засновані й жіночі Чини сестер Студиток, Мироносиць тощо. У міжвоєнний час митрополит Андрей Шептицький відкрито засуджував релігійну політику польської влади щодо християн православної конфесії та відкритими листами виступав на їхній захист.
   Діяльність митрополита в роки Другої світової війни, за визначенням парламенту Канади, «служить і служитиме незабутнім прикладом оборони засадничих людських прав, що є першим обов’язком людської спільноти».
   Андрей Шептицький надавав жертовну поміч євреям у найтрагічніший час Голокосту. Ризикуючи власним життям, митрополит урятував близько півтори сотні євреїв, здебільшого дітей. Його пастирське послання «Не убий!» (листопад 1942-го) засуджувало насильницьке позбавлення життя будь-кого і з будь-яких мотивів. У листі до Папи Пія ХІІ український митрополит гостро засудив нацистську ідеологію і виступив на захист єврейського населення.
Митрополит Андрей Шептицький помер 1 листопада 1944 року й похований у крипті собору Святого Юра у Львові.

 

Відділ комплектування фонду
та інформаційно-бібліографічного обслуговування
Інформаційний список літератури

 

1. Шептицький А. Не хочемо чужої культури, хочемо жити своєю! : До 140-річчя від дня народження Андрея Шептицького / А. Шептицький ; упоряд. і передм. М. Косіва. – Львів : Логос, 2005. – 72 с.


2. Шептицький А. Пастирські послання : документи і матеріали 1899–1944 : [збірник : в 4 кн.]. Т. 3 1939–1944 / митрополит Андрей Шептицький ; редкол.: С. Гринчишин та ін. ; упоряд.: О. Гайова, Р. Тереховський ; пер. Р. Тереховський ; Постуляція для справи беатифікації і канонізації слуги Божого Андрея Шептицького, Рим-Львів ; Центр. держ. іст. архів України, Львів. – Львів : Артос, 2010. – XXХI, 826 с.


3. Шептицький А. (Митрополит). Наша державність / Андрей Шептицький ; упоряд. В. Зінько. – Львів ; Жовква : Місіонер, 2015. – 79 с.


4. Шептицький А. (Митрополит). Як будувати Рідну Хату... / Андрей Шептицький ; упоряд.: Р. Тереховський, Р. Хрін, О. Гайова. – Львів : Гердан, 2003. – 48 с.


***


5. Андрей Шептицький : [основні напрями діяльності] / за методичними рекомендаціями Інституту національної пам'яті // Історія України. – 2016. – № 6. – С. 5–11.


6. Баб'як А. Подвиг Митрополита Шептицького / Августин Баб'як // Вільне життя. – 2014. – 31 жовт. (№ 88). – С. 5.


7. Базилевич А. М. Введення у твори Митрополита Андрея Шептицького / Анатоль Базилевич. – Торонто : [б. в.], 1965. – 237 с.


8. Барило О. А. Ідеї національного виховання у спадщині А. Шептицького (IV–V періодів розвитку педагогіки в Україні) / Барило О. А. // Проблеми національно-патріотичного виховання: історичний та психолого-педагогічний аспекти : збірник тез наукових робіт учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (до 125-річчя від дня народження Йосипа Сліпого), місто Тернопіль, 23 лютого 2017 р. / уклад.: В. С. Мисик, І. Ф. Янюк, Т. Г. Дідух [та ін.]. – Тернопіль : ТОКІППО, 2017. – С. 56–57. – Бібліогр. наприкінці ст.


9. Басараб В. І. Державотворча концепція та національно-патріотичні ідеї митрополита Андрея Шептицького : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра іст. наук : 07.00.01 – історія України / Басараб Володимир Ілліч ; Ужгородський нац. ун-т. – Ужгород, 2019. – 20 с.


10. Безпалько У. Деякі аспекти унійної діяльності митрополита Андрея Шептицького на початку ХХ ст. / Уляна Безпалько // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2013. – Вип. 1, ч. 1. – С. 104–109. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3955. – Бібліогр. в кінці ст.


11. Безпалько У. Митрополит Андрей Шептицький та російські греко-католики: тенденції і особливості взаємин на прикладі співпраці з Іваном Дейбнером [Текст] : 1902–1907 рр. / Уляна Безпалько // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2011. – Вип. 2. – С. 137–142. – Біліогр. в кінці ст.


12. Безпалько У. Унійна діяльність Митрополита Андрея Шептицького: теоретико-методологічні аспекти [Текст] / Уляна Безпалько // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С.24–28.


13. Берест І. Діяльність Андрея Шептицького в роки Першої світової війни / І. Берест, Р. Берест // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2015. – Вип. 2, ч. 3. – С. 93–98.


14. Бернадський Б. В. Правознавство під прицілом спецслужби : [справа А. Шептицького] / Б. В. Бернадський // Українське правознавство в антропологічному вимірі та європейському правовому просторі: історія, сучасність, перспективи : до 70-річчя Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України : матеріали XL Міжнародної історико-правової конференції 30 травня – 2 червня 2019 р. м. Умань / редкол.: І. Б. Усенко, А. Ю. Іванова, В. Є. Кириченко [та ін.]. – Київ ; Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. – С. 166–174. – Бібліогр. наприкінці ст.


15. Бернштам В. Медаль митрополита Андрея Шептицького / Владимир Бернштам // Нумізматика і фалеристика. – 2016. – № 4. – С. 28–29. – Библиогр. в конце ст.


16. Бистрицька Е. Державницька позиція А. Шептицького напередодні і під час першої світової війни / Елла Бистрицька // Державник, мислитель,богослов : матеріали міжнар. наук. конф., присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / За заг. ред. В.Сергійчука. – К. : Укр. Вид. Спілка, 2005. – С. 22–44. – Бібліогр. наприкінці ст.


17. Бистрицька Е. Митрополит Галицький Андрей Шептицький і східна політика Ватикану в контексті відносин Святого Престолу з Росією і СРСР першої половини ХХ ст. / Елла Бистрицька // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 81–89.


18. Бистрицька Е. Участь митрополита А. Шептицького у суспільно-політичному житті Галичини початку ХХ ст. / Е. Бистрицька // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2005. – Вип. 1. – С. 68–74.


19. Бистрицька Е. Юрисдикційні повноваження митрополита А. Шептицького в Росії в контексті уніоністичних проектів та російсько-ватиканських відносин початку ХХ ст. / Елла Бистрицька // Україна і Ватикан в контексті культурно-цивілізаційного діалогу: історія і сучасність / ред.: П. Яроцький, Л. Филипович, С. Кияк, О. Недавня. – Київ : [б. в.], 2009. – С. 218–224. – (Серія наукових збірників ; Вип. 3). – Ббіліогр. в кінці ст.


20. Білик Н. Митрополит Андрей Шептицький у рецепції Богдана Лепкого / Надія Білик // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С.173–175.


21. Бліндер Н. Андрей Шептицький і Український Католицький Союз / Наталя Бліндер // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2013. – Вип. 1, ч. 2. – С. 108–112. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/4234. – Бібліогр. в кінці ст.


22. Бліндер Н. Періодичні видання Східної Галичини як джерело з історії Українського Католицького Союзу у 30-х р.р. ХХ ст. / Наталя Бліндер // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2014. – Вип. 1, ч. 2. – С. 198–201.


23. Бліхар В. Християнські принципи розвитку суспільного життя у творчій спадщині Андрея Шептицького / В. Бліхар // Мандрівець. – 2007. – № 1. – С. 69-73.


24. Боляновський А. Між християнською мораллю і нелюдським злом (реакція Митрополита Андрея Шептицького на окупаційну політику націонал-соціалістичної Німеччини в Галичині у 1941–1944 рр.: від формальної лояльності до критики і протестів) / Андрій Боляновський // Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі : матеріали міжнародної наукової конференції пам'яті Митрополита Андрея Шептицького, 30 листопада – 1 грудня 2015 року, м. Київ / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, Центр європейських гуманітарних досліджень, Асоціація єврейських організацій та общин (ВААД) України ; [за ред. Л. Фінберга]. – Київ : Дух і Літера, 2016. – С. 7–70. – Бібліогр. в кінці ст.


25. Васильків Е. Передбачення блаженного Митрополита Андрея Шептицького: "Україна звільниться від свого упадку та стане могутньою державою" : [до 150-річчя від дня народження] / Емілія Васильків // Нова Тернопільська газета. – 2015. – 5–11 серп. (№ 29). – С. 6.


26. Вегеш М. Екуменізм Митрополита Андрея Шептицького / Микола Вегеш // Україна–Європа–Світ. – 2019. – Вип. 23. – С. 72–96. – Бібліогр. в кінці ст.
27. Велетень у змаганнях за єдність церков і державність [Текст]. – [Україна] : [б. в.], [199?]. – 369 с.


28. Вихрущ А. В. Розумове виховання в педагогічних системах Андрея Шептицького і Йосифа Сліпого / Вихрущ А. В. // Проблеми національно-патріотичного виховання: історичний та психолого-педагогічний аспекти : збірник тез наукових робіт учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (до 125-річчя від дня народження Йосипа Сліпого), місто Тернопіль, 23 лютого 2017 р. / уклад.: В. С. Мисик, І. Ф. Янюк, Т. Г. Дідух [та ін.]. – Тернопіль : ТОКІППО, 2017. – С. 140–142. – Бібліогр. наприкінці ст.


29. Волік Н. Вплив Митрополита Галицького Андрея Шептицького на становлення Української Греко-Католицької Церкви в Канаді наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. / Надія Волік // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 117–123.


30. Гайковський М. Похорон митрополита Андрея Шептицького / М. Гайковський // Людина і світ. – 2004. – № 10. – С. 16–24.


31. Гедз В. Церковне життя на території окупованої України / В. Гедз // Історія України. Шкільний світ. – 2011. – № 18. – С. 6–12. – Продовж. Поч.: № 17. – Бібліогр, в кінці ст.


32. Гелитович М. Роль митрополита Андрея Шиптицького у збереженні українського іконопису / Марія Гелитович // Пам'ятки України. – 2013. – № 12. – С. 14–23. – Бібліогр. в кінці ст.


33. Гентош Г. Митрополит Шептицький, 1923–1939 : випробування ідеалів : [монографія] / Ліліана Гентош ; Центр досліджень історії України ім. П. Яцика Канадського ін-ту укр. студій Альбертського ун-ту. – Львів : ВНТЛ-Класика, 2015. – 586 с.


34. Гентош, Л. Митрополит Андрей Шептицький як засновник і меценат Національного музею у Львові: засади діяльності, пріоритети розвитку та історична спадщина / Ліліана Гентош // Краєзнавство. – 2016. – № 1/2. – С. 212–220. – Бібліогр. в кінці ст.


35. Герета І. Українська греко-католицька церква та українська культура / І. Герета // Релігія і церква в національному відродженні України. – 1993. – С. 15-21.


36. Гірняк С. Лексичні особливості пастирських послань Митрополита Андрея Шептицького / Світлана Гірняк // Парадигма sacrum & profanum у літературі та культурі. – 2012. – Вип. 6. – С. 115–121. – Бібліогр. в кінці ст.


37. Гладка Г. Проблема релігійної єдності України в унійно-екуменічній діяльності митрополита Андрея Шептицького / Галина Гладка // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 1999. – Вип. 9. – С. 37–40. – Бібліогр. наприкінці ст.


38. Головин, Б. Митрополит Андрей Шептицький – благодійник "Просвіти" / Б. Головин // Збірник праць Тернопільського міського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка. – 2006. – Т. 2 : Національно-визвольні змагання українського народу у ХХ ст. – С. 88–99.


39. Горак Р. Увійди в радість мою : есеї про Метрополита Андрея Шептицького : скорочено / Роман Горак // Дзвін. – 2019. – № 1. – С. 21–86. – Продовж. Поч.: № 1.


40. Греченюк Н. Культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / Надія Греченюк // Україна–Європа–Світ. – 2013. – Вип. 12. – С. 272–275. – Бібліогр. в кінці ст.


41. Григорчук, М. Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького на тлі його епохи / Микола Григорчук // Київ. – 2020. – № 11/12. – С. 164–176.


42. Грищенко Ю. Ідеї практичного екуменізму в поглядах митрополита Андрея Шептицького / Юрій Грищенко // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2001. – Вип. 12. – С. 96–100. – Бібліогр. в кінці ст.


43. Дванадцять листів о. Андрея Шептицького до матері / упоряд. Г. Меріам-Лужницький. – Львів : Світ, 1994. – 80 с.


44. Державник, мислитель,богослов : матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / за заг. ред. В.Сергійчука. – Київ : Українська Видавнича Спілка, 2005. – 216 с.


45. Диміцький М. З поучень Митрополита Андрея про мораль і культуру як основних чинників у побудові держави / М. Диміцький // Альманах Українського Народного Союзу на рік 1996. – 1996. – С. 146–151.


46. Досвід Митрополита Андрея Шептицького для сучасних реформ в Україні : [учнівський проект-дослідження економічної (бізнесової) діяльності] // Географія та економіка в рідній школі. – 2017. – № 5. – С. 28–34. – Бібліогр. в кінці ст.


47. З пастирського листа Митрополита Шептицького до вірних Львівської та Кам"янецької єпархій 27 січня 1901 року // Історичний календар. 2001. – 2001. – Вип. 7. – С. 36–41.


48. Забитівська А. Основник і добродій Національного музею у Львові : до 150-річчя Митрополита Андрея Шептицького / Ангеліна Забитівська // Дзвін. – 2015. – № 1. – С. 100–110. – Бібліогр. в кінці ст.


49. Задорожний М. П. Бізнес-школа Митрополита Андрея Шептицького / М. П. Задорожний // Географія та економіка в рідній школі. – 2016. – № 2. – С. 2–5.


50. Зіньковський Т. Екуменічна діяльність Андрея Шептицького / Тарас Зіньковський // Українська Греко-Католицька Церква в історії та сучасних процесах розвитку українського суспільства : до 420-ліття укладення Берестейської унії, 70-ліття Львівського "псевдосбору" 1946 р. : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Тернопіль, 21-22 квітня 2016 р.) / за заг. ред.: Е. Бистрицької, А. Колодного, П. Яроцького. – Тернопіль : Вектор, 2016. – С. 274-280. – Бібліогр. в кінці ст.


51. Іваник О. Митрополит А.Шептицький і розвиток освіти в Галичині першої половини ХХ століття / О. Іваник // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2004. – Вип. 1. – С. 112–117.


52. Іваник О. Роль митрополита Шептицького в організації музейної справи в Галичині (перша половина ХХ ст.) / О. Іваник // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2004. – Вип. 2. – С. 81–85.


53. Ідзьо В. С. Митрополит Андрій Шептицький у Росії: Курське ув'язнення митрополита / В. С. Ідзьо // Науковий Вісник Українського Історичного Клубу. – 1999. – Т.ІІІ. – С. 72–77.


54. Ісаєї П. Митрополит Андрей Шептицький / П. Ісаєї // Яворівська земля: Яворівщина і Краковеччина. – 1984. – С. 624–642.


55. Кекош О. М. Просвітницька діяльність митрополита Андрея Шептицького в контексті духовного становлення сучасної молоді / О. М. Кекош // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Педагогіка. – 2013. – № 1. – С. 25–30. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3563. – Бібліогр. в кінці ст.


56. Кисельов О. С. Екуменічні ідеї митрополита Андрея Шептицького / О. С. Кисельов // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. – 2003. – Вип. 54/55. – С. 47–48.


57. Кіндрат К. Андрей Шепттицький – праведник України / Кирило Кіндрат, Вадим Кіндрат // Наукові записки Національного університету "Острозька академія" / редкол.: Пасічник І. Д., Жуковський В. М., Біленко Т. І. [та ін.]. – Острог : Національний університет "Острозька академія", 2002. – Т. VI : Християнські цінності: історія і погляд у третє тисячоліття. – С. 26–31. – Бібліогр. наприкінці ст.


58. Климчак М. Листи Митрополита Андрея Шептицького та його подорожі до Америки [Текст] / М. Климчак // Визвольний шлях. – 2006. – № 11. – С. 122–127.


59. Косів М. Читаючи Андрея Шептицького / Михайло Косів // Дзвін. – 2011. – № 1. – С. 111–115.


60. Костенко Т. Василь Стефаник: листи до Шептицького / Тетяна Костенко // Літературна Україна. – 2021. – 8 трав. (№ 9). – С. 1, 3.


61. Костецька М. Андрей Шептицький / Марія Костецька // Історія +. – 2015. – № 7. – С. 8–9.


62. Кралюк П. Погляди Андрея Шептицького на владу та державу / П. Кралюк // Визвольний шлях. – 2006. – № 12. – С. 6–9.


63. Красівський О. Митрополит Андрей Шептицький і його роль в українському державотворенні (1918–1919) / О. Красівський // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2005. – Вип. 2. – С. 135–139.


64. Крупа Л. Аналіз ставлення митрополита Андрея Шептицького до діяльності українського підпілля та збройних формувань - УВО, ОУН, СС "Галичина" / Л. Крупа // Збірник праць Тернопільського міського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка. – 2006. – Т. 2 : Національно-визвольні змагання українського народу у ХХ ст. – С. 160–176.


65. Крупа Л. Відносини митрополита Андрея Шептицького з українською Центральною Радою та Гетьманом П. Скоропадським 1917–1918 рр. / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 3. – С. 62–64.


66. Крупа Л. Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця ХІХ – першої половини XX століття = The influence of metropolitan Andrey Sheptytsky on the modern cultural life and enlightment of Halychyna in the late XIX-th, early XX-th centuries / Любомир Крупа // Українська історична біографістика: забуте і невідоме. – 2005. – Ч. 1. – С. 101–116. – Бібліогр. в кінці ст.


67. Крупа Л. Діяльність митрополита Андрея Шептицького у здобутті та розбудові української держави у першій половині ХХ ст. / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 1999. – Вип. 8. – С. 14-19. – Бібліогр. наприкінці ст.


68. Крупа Л. Екуменічні ідеї Митрополита Андрея Шептицького – спроба духовно та фізично об"єднати українську націю / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 2. – С. 90–93.


69. Крупа Л. Намагання Митрополита Шептицького у 1899–1944 роках за допомогою екуменізму духовно та фізично об'єднати українську націю / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2000. – Вип. 11. – С. 122–125. – Бібліогр. в кінці ст.


70. Крупа Л. Створення та діяльність закладів для сиріт під патронатом митрополита Андрея Шептицького / Л. Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2003. – Вип. 1. – С. 73–76.


71. Крупа Л. Участь митрополита Андрея Шептицького в українсько-польських відносинах у 1918–1944 роках / Любомир Крупа // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2000. – Вип. 10. – С. 95–106. – Бібліогр. в кінці ст.


72. Крупа М. До Святої Землі! : до 110-ї річниці виходу в світ літописної книги "Як то Русь ходила слідами Данила" про перше паломництво галицьких українців до Святої Землі під проводом Андрея Шептицького / Марія Крупа // Літературний Тернопіль. – 2017. – № 2. – С. 112–118.


73. Крупник Л. Дискредитація митрополита Андрея Шептицького та УГКЦ як практика радянської влади / Любов Крупник // Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі : матеріали міжнародної наукової конференції пам'яті Митрополита Андрея Шептицького, 30 листопада – 1 грудня 2015 року, М. Київ / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, Центр європейських гуманітарних досліджень, Асоціація єврейських організацій та общин (ВААД) України ; [за ред. Л. Фінберга]. – Київ : Дух і Літера, 2016. – С. 111–121. – Бібліогр. в кінці ст.


74. Кулик Н. Слуга Божий : [до 150-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького] / Наталія Кулик // Освіта України. – 2015. – 23 листоп. (№ 47). – С. 14–15.


75. Курляк І. Андрей Шептицький як меценат національної освіти [Текст] / І. Курляк, С. Лаба // Сучасне українське виховання. – 1997. – С. 50–54. – Бібліогр. в кінці ст.


76. Левицький М. Провокативне видання : [книга владики Григорія Хомишина "Два Царства", виступ проти Митрополита Шептицького, звинувачення в націоналізмі] / Мирослав Левицький // Дзвін. – 2017. – № 2. – С. 137–144.


77. Лесюк М. Митрополит Андрей Шептицький – знавець гуцульського діалекту / Микола Лесюк // Вісник Прикарпатського університету. Філологія (мовознавство). – 2008. – Вип. 19/20. – С. 104–109. – Бібліогр. в кінці ст.


78. Лучків Л. Андрей Шептицький – світло любові : до 70-х роковин відходу у вічність / Лариса Лучків // Вільне життя. – 2014. – 14 листоп. (№ 92). – С. 5.
79. Максимець Б. В. Во славу Митрополита Андрея : година пам'яті до 150-річчя від дня народження Андрея Шептицького / Максимець Б. В. // Історія та правознавство. Позакласна робота. – 2015. – № 7. – С. 12–25. – Бібліогр. в кінці ст.


80. Марчук В. В. Національно-культурні та церковно-релігійні ініціативи Митрополита Андрея Шептицького на початку ХХ ст. / В. В. Марчук // Історія в середніх і вищих навчальних закладах України. – 2005. – № 10. – С. 25–28.


81. Марчук Л. "Ніколи нічого не робіть, що не в інтересах українського народу"... : [Андрей Шептицький] / Лариса Марчук // Віче. – 2015. – № 13. – С. 64–65.


82. Метрополія Нью-Йорку слузі божому Андреєві у п'ятидесятиріччя його смерти / ред. М. Галів. – Нью-Йорк : б.в., 1996. – 80 с.


83. Митрополит Андрей Шептицький у документах радянських органів державної безпеки (1939–1944 рр.) / редкол.: С. Богунов, Г. Боряк, С. Кокін та ін. – Київ : Укр. Вид. Спілка, 2005. – 480 с.


84. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944 Т. 1. Церква і церковна єдність: / гол.ред. А. Кравчук. – Львів : Свічадо, 1995. – 524 с.


85. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 2. Церква і суспільне питання. Кн.1. Пастерське вчення та діяльність / за. ред. А. Кравчука. – Львів : Місіонер, 1998. – 572 с.


86. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 2. Церква і суспільне питання. Кн. 2. Листування / За. ред. А.Кравчука. – Львів : Місіонер, 1999. – 525 с.


87. Митрополит Андрей Шептицький: життя і діяльність : документи і матеріали 1899–1944. Т. 3. Митрополит Андрей Шептицький і греко-католики в Росії. Кн.1. Документи і матеріяли, 1899–1917 / Упоряд. Ю.Аввакумов, О.Гайова. – Львів : Вид-во УКУ, 2004. – 924 с.


88. Мотичак М. Андрей Шептицький: будівничий, князь, лідер! / Микола Мотичак // Історія в школі. – 2017. – № 3/4. – С. 45–48.


89. Мотичак М. Митрополит Андрей Шептицький в контексті національно-патріотичного виховання в Україні / Микола Мотичак, Анастасія Микитюк // Історія в школі. – 2017. – № 3/4. – С. 26–34. – Бібліогр. наприкінці ст.


90. Мотичак М. Фінансово-економічна діяльність митрополита Андрея Шептицького як основа структурної перебудови економіки України / Микола Мотичак. Яна Микитюк // Історія в школі. – 2017. – № 7/8. – С. 5–11. – Бібліогр. наприкінці ст.


91. Опалко Н. І. Андрей Шептицький і національне відродження Галичини / Н. І. Опалко // Матеріали регіональної наукової конференції "Проблеми національного відродження України" / відп. ред. О. В. Огир. – Тернопіль : ТДПІ : [Сфінкс], 1991. – С. 112–114.


92. Опалко Н. І. Митрополит Андрей: меценат, просвітитель / Надія Опалко. – Тернопіль : Підруч. & посіб., 1999. – 64 с. – (Видатні діячі духовної культури України).


93. Павличко Я. Лист Іларіона Свєнціцького до митрополита Андрея Шептицького [Текст] / Я. Павличко // Пам'ятки України: історія та культура. – 2008. – № 2. – С. 103-105.


94. Панченков А. Митрополит Андрей Шептицький: мовна особистість і педагогічний талант : до 150-річчя із дня народження / А. Панченков // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2015. – № 7/8. – С. 10–11.


95. Пелех В. Мій святий працедавець / о. Володимир Пелех. – С. 89–126. – Додаток до докторської праці під заголовком "П'ять Владик Шептицьких в Українській Церкві".


96. Перун М. Митрополит Андрей Шептицький і Пласт : до 100-ліття українського скавтінгу / Михайло Перун // Пластовий шлях. – 2012. – № 1. – С. 54.


97. Петровський О. М. Митрополит УГКЦ Андрей Шептицький – меценат української образотворчої культури / Петровський О. М. // Тернопіль і Тернопільщина в особах, подіях, документах : збірник наукових статей та тез І Регіональної науково-практичної конференції приуроченої до дня заснування м. Тернополя, 25 квіт. 2017 р. / Тернопільський обласний комунальний ін-т післядипломної педагогічної освіти ; [редкол.: О. М. Петровський, Б. Б. Буяк, В. С. Мисик та ін.]. – Тернопіль : [ТОКІППО], 2017. – С. 5–6. – Бібліогр. в кінці ст.


98. Свередюк У. Митрополит Андрей Шептицький і Тернопільщина : до 150-річчя з дня народження / Уляна Свередюк // Вільне життя. – 2015. – 24 лип. (№ 59). – С. 5.


99. Сергійчук В. Величний патріарх і великий українець : до 150-річчя від дня народження Андрея Шептицького / В. Сергійчук // Народна творчість та етнологія. – 2015. – № 4. – С. 7–21. – Бібліогр. в кінці ст.


100. Сергійчук В. Українські державники: Андрей Шептицький / Володимир Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2015. – 440 с.


101. Сливка П. Знову відмовили Україні : [матеріал про відмову єврейського меморіалу "Яд Вашем" надати статус Праведника народів світу Андрею Шептицькому] / Павло Сливка // Вільне життя. – 2020. – 13 трав. (№ 36). – С. 4.


102. Смітюх Т. Тематика ділових листів-послань Андрея Шептицького [Текст] / Тетяна Смітюх // Vivat Academia. – 2003. – С. 34–35.


103. Споєний рукою самого Христа : до 70-річчя від дня смерті Андрея Шептицького // Гетьман. – 2015. – № 2. – С. 36–37.


104. Старка В. Духовна спадщина Андрея Шептицького як джерело вивчення повсякденного життя західноукраїнського селянства у 1939–1946 рр. / Володимир Старка // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 50–53.


105. Стех Я. Роздуми про митрополита Андрея Шептицького : на тлі творчості о. д-ра Августина Баб'яка / Ярослав Стех // Вільне життя. – 2012. – 30 листоп. (№ 95). – С. 5.


106. Стоколос Н. Коли митрополитові залишалось 44 дні життя... : до 60 річчя від дня смерті митрополита А. Шептицького / Н. Стоколос // Людина і світ. – 2004. – №9. – С. 20–26.


107. Теслюк А. Роль Митрополита А. Шептицького у формуванні національної і громадянської свідомості / Андрій Теслюк // Державник, мислитель,богослов : матеріали Міжнародної наук. конф., присвяченої 60-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького, 2 листопада 2004 року / За заг. ред. В.Сергійчука. – Київ : Укр. Вид. Спілка, 2005. – С. 45–53. – Бібліогр. наприкінці ст.


108. Тихий Б. Митрополит Андрей Шептицький та Бережанська земля : до 115-ліття першої канонічної візитації митрополита / Богдан Тихий // Українська Греко-Католицька Церква в історії та сучасних процесах розвитку українського суспільства : до 420-ліття укладення Берестейської унії, 70-ліття Львівського "псевдосбору" 1946 р. : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Тернопіль, 21–22 квітня 2016 р.) / за заг. ред.: Е. Бистрицької, А. Колодного, П. Яроцького. – Тернопіль : Вектор, 2016. – С. 268–273. – Бібліогр. в кінці ст.


109. Тожецький Р. Митрополит Андрей Шептицький / Ришард Тожецький // Ковчег. – 1993. – Ч. 1. – С. 109–121.


110. Тожецький Р. Митрополит Андрій Шептицький і національні проблеми / Ришард Тожецький // Варшавські українознавчі записки. – 1989. – Зошит 1. – С. 194–206.


111. Федунь М. Твори Андрея Шептицького в контексті української літератури / М. Федунь // Слово і час. – 2005. – № 7. – С. 56–60.


112. Футала В. Відображення в історичній літературі суспільної місії греко-католицької церкви у 1920–1930-х рр. / Василь Футала // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Історія. – 2012. – Вип. 1. – С. 253–258. – Бібліогр. в кінці ст.


113. Цяпута М. Митрополит Андрей Шептицький в громадсько-політичному та освітньому житті Галичини першої половини ХХ століття / М. Цяпута // Магістерський науковий вісник Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. – 2018. – Вип. 30. – С. 106–108. – Бібліогр. в кінці ст.


114. Черемшинська Р. Андрей Шептицький: "Я так люблю вас, моїх українців, що радо поклав би за вас серце й душу" : [до 150-річчя від дня народження] / Романна Черемшинська, Остап Черемшинський // Вільне життя. – 2015. – 28 серп. (№ 69). – С. 5.


115. Шеремета О. Екуменізм як етична ідея А. Шептицького / О. Шеремета // Філософська думка. – 2007. – № 1. – С. 60-68.


116. Штогрин І. Вплив церковно-релігійного чинника на процес встановлення дипломатичних відносин між Святим Престолом і Українською Народною Республікою (1919–1920 рр.) / Іван Штогрин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Сер. Історія. – 2016. – Вип. 1, ч. 2. – С. 27–34. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/6707/1/Shtohryn.pdf. – Бібліогр. в кінці ст.


117. Штогрин І. Дипломатична діяльність А. Шептицького в контексті захисту державотворчих прагнень України (1919–1923рр.) / Іван Штогрин // Українська греко-католицька церква у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій. – 2015. – С. 133–137.


Список підготувала І. В. Беновська,
 Липень 2025 р., 117 джерел

Ресурси ТНПУ

Всеукраїнські ресурси

Світові бази даних

Наукометрія

Бібліотеки України

  Copyright Right 2015 ---. 

All Rights Reserved.

beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort escort seks hikayesi beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmit escort gaziantep escort escort bayan istanbul escort esenyurt escort esenyurt escort porno izle beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort alanya escort